In mijn vorige blok over dit onderwerp nam ik u mee naar de mysterieuze wereld van onheil/weer afwerende tekens op boerderijen – in dit geval in Duistland.
Naast het kruis is de zandlopervorm, geschilderd op staldeuren, maar ook raamluiken van boerderijen (ook te zien op molens) een onheil afwerend teken. In Duitsland, bij kasteel Moyland kwam ik een oude vervallen boerderij tegen, die in dit deel van Duitsland meer heeft van een havezathe, qua omvang. Hier valt op, dat uitgerekend op de staldeuren het zandlopermotief is aangebracht en dus overeenkomsten heeft met het kruis-in-venster teken op staldeuren zoals getoond in het voorgaande blog.


Het is te danken aan het, ongetwijfeld, kostbare onderhoud van zo’n landgoed dat deze opmerkelijke, zij het in verval zijnde, boerderij er nog staat.
Een (dubbel) zandlopermotief is zeer oud en universeel. Men kan deze ook zien op de zogeheten niendeuren bij oude boerderijen in Twente en Salland. Daar worden ze stiepeltekens genoemd. Het motief komt over de hele wereld voor. Een Zwollenaar die een keer in Oekraïne was, trof dit teken daar ook aan op de staldeuren.
Zelfs in Westenholte kom je dit motief (nog) tegen. Uiteraard daarbij dezelfde vraag of de bewoners zich nog bewust zijn van de betekenis van dit teken.

Naast de staldeurdecoratie valt ook het stermotief op in de ronde vensters. Het is een motief wat ik niet in Nederland in deze vorm eerder ben tegen gekomen.



